تاریخچه دانشکده

 | تاریخ ارسال: 1400/2/25 | 
دانشکده دندانپزشکی در سال ۱۳۸۸ تأسیس و در سال ۱۳۸۹ از طریق کنکور سراسری اقدام به جذب دانشجو نمود که با تعداد ۳۰ دانشجو و ۳ نفر هیأت علمی آغاز بکار کرد. این دانشکده در یکی از ساختمانهای قدیمی بیمارستان شفیعیه تشکیل و دارای دو کلاس درسی بوده که برای کلاسهای تئوری مورد استفاده قرار می گرفت و با رسیدن زمان ورود به بخش دانشجویان در ابتدا با هماهنگی دانشجویان در ساختمان کلینیک بیمارستان آیت اله موسوی که مشتمل بر ۱۵ دستگاه یونیت بود آموزشهای بالینی و علمی خود را آغاز نمودند و کلیه بخشهای تخصصی آموزشی را دربر می گرفت. همزمان با جذب دانشجو اقدام برای ساخت ساختمان اصلی دانشکده در دستور کار قرار گرفت.
ساختمان اصلی دانشکده در محل سایت پردیس علوم پزشکی و جنب دانشکده پزشکی به این دلیل که وجود فنداسیون آماده این دانشکده که سالها قبل اجرا شده بود در دستور کار قرار گرفت.
در اواخر سال ۱۳۹۲ با اتمام عملیات ساختمان دانشکده، تجهیز دانشکده نیز در دستور کار قرار گرفت. طی ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۳ این امر به پایان رسید و از مهر ماه سال ۱۳۹۳ کلیه واحدهای آموزشی و اداری به ساختمان اصلی منتقل گردید.
ساختمان جدید با تعداد ۱۳ یونیت فعالیت خود را آغاز نموده و بخشهای تخصصی آن نیز طبق استاندارد دانشکده های دندانپزشکی تفکیک شده است که تعداد یونیت ها تاکنون به ۸۵ دستگاه رسیده است و همگی این مکانهای آموزشی مطابق با استانداردهای روز بوده و از امکانات به روز آموزشی بهره مند می باشند. ذانشکده دندانپزشکی در راستای خدمت رسانی به مردم شریف استان در سال ۹۱ اقدام به تأسیس کلینیک ویژه و تخصصی در محل دانشکده نمود که شامل خدمات تخصصی دندانپزشکی توسط متخصصین مقیم این دانشکده که شامل بخشهای مختلف تخصصی می گردد. از سال ۱۳۹۸ کلینیک ویژه تحت عنوان کلینیک تخصصی دندانپزشکی به محل شفیعیه منتقل گردید.
در سال ۱۳۹۵ اولین گروه از دانشجویان این دانشکده فارغ التحصیل شدند و هم اکنون دانشکده با تعداد ۳۳۱ دانشجو و ۴۱ نفر هیأت علمی مشغول ادامه فعالیت می باشد.
بخشهای آموزشی درمانی این دانشکده شامل بخشهای زیر می باشد :
 1. بخش آموزشی شامل اداره آموزش که مشتمل بر ۱۰ کلاس آموزشی تئوری که مطابق با استانداردهای روز می باشد.
 2. بخشهای درمانی شامل بخشهای بیماریهای دهان و دندان ، رادیولوژی، درمان لثه ، جراحی، درمان ریشه، ترمیم و زیبایی، کودکان، پروتز ثابت و متحرک، ارتودنسی، لابراتوار پروتز دندانی، پری کلینیک پروتز می باشد.
اخیراً بخش لیزر افتتاح و شروع به آموزش نموده است.
بخش بیماریهای دهان و دندان : مهمترین فعالیت های آن عباتند از :
 1. تشخیص و درمان بیماریهای مخاط دهان
 2. تشخیص و درمان غیر جراحی بیماریهای غدد بزاقی
 3. تشخیص و درمان دردهای فک و صورت و مشکلات مفصل گیجگاهی فکی
 4. درمان دندانپزشکی مبتلایان به بیماریهای زمینه ای مانند دیابت، بیماریهای قلبی و نارسایی
این بخش مجهز به ۱۰ یونیت فعال بوده که در این بخش تعداد دانشجویان بین ۹ الی ۱۱ نفر می باشد که میانگین پذیرش بیماران ۱۵ نفر در روز می باشد.
بخش رادیولوژی : مهمترین فعالیت های آن عباتند از :
در این بخش بیمار بعد از معاینه در بخش تشخیص برای گرفتن و رادیوگرافی از دندان ها و ریشه دندان، فکین و ساختارهای استخوانی صورت به این بخش مراجعه می کنند که تعداد ۳۰-۴۰ نفر بیمار و تعداد ۱۰ نفر دانشجو و تعداد ۵ عدد یونیت فعال می باشد. همچنین دستگاه رادیوگرافی OPG همراه با بازوی سفالومتری نیز مورد بهره برداری می باشد.
بخش پریودانتیکس : مهمترین فعالیت های عبارتند از :
تشخیص در مورد بیماریهای لثه و درمانهای مربوط به آن و انجام جرمگیری که یکی از مهمترین فعالیت های انجام شده در بخش می باشد که تعداد ۱۵ نفر بیمار در روز مراجعه می کنند. تعداد دانشجویان در این بخش ۱۰ نفر و تعداد ۹ یونیت نیز فعال می باشد.
بخش ارتودنسی : مهمترین فعالیتهای آن عبارتند از:
انجام پلاک متحرک و فضا نگهدارنده پلاک متحرک برای کودکان ۷ تا ۱۲ سال انجام می شود که قبل از ارتودنسی ثابت از آن استفاده می شود و فضا نگهدارنده برای کودکانی که بعد از کشیذن دندان شیری از آن برای جلوگیری از حرکت دندان در فضای خالی لثه استفاده می شود. تعداد ۱۰ نفر دانشجودر بخش حضور دارند و تعداد مراجعین به بخش روزانه به ۱۵ نفر می رسد تعداد یونیت فعال در این بخش ۹ دستگاه می باشد.
بخش کودکان : مهمترین فعالیت های آن عبارتند از :
در این بخش روزانه تعداد ۸ الی ۱۴ بیمار پذیرش می شوند که میانگین سنی آنها ۶ الی ۱۲ سال تمام است. کارهایی که در این بخش انجام می شود تهیه عکس از دندانها برساژ و فلوراتراپی ترمیم آلگام و کامپوزیت پالپوتومی و پالیکیتومی
در این بخش تعداد ۲۰ نفر دانشجو که تعداد ۱۰ یونیت فعال می باشد.  
بخش جراحی : مهمترین فعالیت های آن عبارتند از :
 1. در این بخش جراحی بافت نرم و سخت (در آوردن دندان نهفته نسج نرم و سخت)
 2. بیوپسی بافت نرم و سخت
 3. درناژ آبسه خارج دهانی و داخل دهانی
 4. درای ساکت
 5. برداشتن سوچور که هزینه های مذکور ۷۰% پایین تر از تعرفه های دندانپزشکی مراکز خصوصی و کلینیک های دیگر می باشد.
 6. خارج سازی و درمان ضایعات پاتولوژیک فکی
 7. درمان و تشخیص مشکلات مفصل فکی
تعداد مراجعین به این بخش در روز بین ۹ الی ۱۰ نفر می باشد که تعداد ۴۵ نفر دانشجو و ۷ عدد یونیت فعال می باشند.
بخش ترمیم : مهمترین فعالیت های آن عبارتند از :
 1. ترمیم دندانهای اندو (عصب کشی) شده به اضافه استفاده از فایبرپت و پین برنجی
 2. ترمیم کامپوزیت دندانهای قدامی
 3. ترمیم آمالگام دندانهای خلفی
تعداد مراجعین و خدمات رسانی ۱۴ نفر بیمار و تعداد ۱۴ نفر دانشجو و ۲۰ عدد یونیت فعال می باشند.
بخش درمان ریشه یا بخش اندو : مهمترین فعالیت های آن عبارتند از :
خدماتی که در این بخش انجام میشود شامل درمان ریشه (عصب کشی) دندانها و پر کردن ریشه دندان و در آخر پانسمان دندان و ارجاع به بخش ترمیم برای ترمیم دندان عصب کشی شده می باشد. درمان ریشه تک کانال درمان ریشه دو کانال درمان ریشه سه کانال و چهار کانال می باشد. تعداد مراجعین به این بخش ۱۵ نفر و تعداد ۱۵ الی ۲۰ نفر دانشجو و ۱۵ یونیت فعال می باشد.
بخش پروتز متحرک : مهمترین فعالیت های آن عبارتند از :
در این بخش افراد بزرگسال یا میانسال که دندانهای خود را از دست داده برای قالب گیری و استفاده از دندان مصنوعی به این بخش مراجعه می کنند که تعداد مراجعین ۱۰ الی ۱۵ نفر بیمار در روز و تعداد ۲۵ نفر دانشجو و ۱۷ عدد یونیت فعال می باشند.
لابراتوار پروتز دندانی : زیر مجموعه های بخش پروتز بوده و شامل بخش علمی و کارگاهی و ساخت انواع پروتزثابت  و متحرک می باشد که دانشجویان زیر نظر مربی (کاردان پروتز) و تکنسین به فراگیری اصول عملی این بخش می پردازند.
بخش لیزر :  این بخش به تازگی فعالیت خود را آغاز نموده است و مهمترین فعالیت های آن عبارت است از :
درمان ضایعات بافت نرم نمونه برداری از ضایعات دهانی، درمان دردهای فکی با استفاده از لیزرتراپی کم توان و همین طور آموزش علمی دانشجویان در این حوزه
دفعات مشاهده: 1723 بار   |   دفعات چاپ: 89 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر